Funkcjonowanie po operacji wstawienia endoprotezy

Większość osób, u których wszczepiono endoprotezę biodra, doświadcza radykalnego zmniejszenia dolegliwości bólowych, a także znacznej poprawy zdolności co wykonywania codziennych czynności. Co do zasady endoproteza biodra pozwala więc na lepsze funkcjonowanie.
O zdolnościach fizycznych pacjenta po zabiegu wszczepienia endoprotezy biodra decyduje głównie natychmiastowo podjęcia rehabilitacja. 
W praktyce ćwiczenia usprawniające wprowadza się już pierwszego dnia po wszczepieniu endoprotezy biodra. Głównym celem rozpoczynanej wtedy terapii jest zwiększenie siły mięśniowej, a także zapobieganie powstawania przykurczy stawów oraz nauka poruszania się przy pomocy kul łokciowych.

W Ovve wypożyczalni szyn CPM umożliwiamy wypożyczenie szyny CPM do domu na czas, który będzie dla Ciebie odpowiedni.
Zadzwoń i spytaj o szczegóły 535-610-565.


Prawidłowo wszczepiona endoproteza biodra daje duże możliwości lokomocyjne. Mimo szybkiego powrotu do sprawności po zabiegu, należy przestrzegać odpowiednich zasad. W ciągu 4 pierwszych miesięcy po przebytej operacji należy zachować szczególną ostrożność.

Endoproteza biodra wymaga przestrzegania 4 podstawowych zasad.

 

1. Nie zginaj zoperowanej nogi powyżej 90 stopni w biodrze

Pierwsza zasada po wszczepieniu endoprotezy biodra mówi, że nie wolno zginać nogi o więcej niż 90 stopni. Zasadę tę należy stosować w wielu codziennych czynnościach. Niezależnie od tego czy odpoczywamy na krześle, kanapie, fotelu czy łóżku, po wszczepieniu endoprotezy biodra musimy zadbać o to, aby nie siedzieć zbyt nisko. Wówczas nowiem kąt utworzony przez oś tułowia i uda byłby mniejszy niż 90 stopni nie jest wskazane np. siedzenie w niskich fotelach. Podobna zasada dotyczy korzystania z łazienki. W związku z tym posiadając endoprotezę biodra warto zaopatrzyć się w specjalną nakładkę podwyższającą na toaletę. Zakaz nadmiernego zginania nogi, w którą wszczepiono endoprotezę biodra, dotyczy także wykonywania skłonów w innych celach. Przede wszystkim nie powinniśmy sznurować obuwia, podnosić nic z podłogi czy schylać się do dziecka. Pochylanie całego tułowia może bowiem uszkodzić endoprotezę biodra przez wykonywanie zbyt dużego zgięcia w operowanym biodrze.

2. Nie rotuj nogi zoperowanej do wewnątrz

Rotacja wewnętrzna nogi polega na skręceniu jej do środka, co przy posiadaniu endoprotezy biodra jest nad wyraz niebezpieczne. Podczas chodzenia z endoprotezą biodra powinniśmy starać się ustawiać stopę tak, aby była skierowana lekko do zewnątrz. Mając endoprotezę biodra, musimy dodatkowo unikać kaczego kroku, który powoduje skręcanie stóp do środka. Efektem takiego ułożenia stóp - z uwagi na wymuszenie rotacji wewnętrznej w stawie biodrowym - może spowodować zwichnięcie endoprotezy biodra.

3. Nie rotuj nogi zoperowanej do wewnątrz

Unikaj przywiedzenia nóg, nie krzyżuj nóg Trzecią zasadą, jaką należy stosować przy wszczepionej endoprotezie biodra, jest unikanie ruchu przywodzenia w operowanym stawie biodrowym. Przywodzenie nóg to ruch, w którym łączy się nogi lub zakłada się jedną nogę na drugą. Ten ruch bywa bardzo szkodliwy dla wszczepionej endoprotezy biodra, a konsekwencją może być jej zwichnięcie. Tym samym bezwzględnie nóg nie powinniśmy krzyżować. O tej zasadzie w szczególności muszą pamiętać kobiety, ponieważ często to one zakładają nogę na nogę. Przy takim ułożeniu ciała dochodzi do nadmiernego przywiedzenia bioder, które może być niebezpieczne po operacji wszczepienia endoprotezy biodra. Nie ma tutaj znaczenia, którą nogę na którą zakładamy - zawsze przywiedzenie będzie zbyt duże.

4. Unikaj noszenia ciężarów

Zbyt duże obciążenie wszczepionej endoprotezy biodra może zaburzyć prawidłowy proces implantacji. Oczywiście czas, w jakim należy unikać obciążania zależy w dużej mierze od stanu pacjenta, jednak przyjmuje się, że w pierwszym roku po operacji należy się wystrzegać podnoszenia ciężarów i przenoszenia dużych przedmiotów. Gdy implantacja endoprotezy biodra przebiegła pomyślnie, po upływie tego okresu można stopniowo powrócić do obciążania kończyny.

Rekomendowane pozycje do spania po operacji.

W pierwszych miesiącach po endoprotezoplastyce zaleca się spanie na plecach w lekkim rozkroku i rotacji zewnętrznej. Między nogi warto włożyć lekką poduszkę lub klin, który zapobiegnie kierowaniu ich do wewnątrz. Poza tym spać powinniśmy na średnio twardym materacu 
wysokoelastycznym. Ten zapewni nam, że nie zapadniemy się do środka, a jednocześnie idealnie podpiera nasze ciała i zapewnia wsparcie dla kręgosłupa. Dzięki temu sen stanie się komfortowy, a ciało będzie regenerować się szybciej, zmniejszając jednocześnie ryzyko uszkodzenia endoprotezy biodra.
Przy spaniu na boku należy mieć na uwadze to, iż w tej pozycji kończyny krzyżują się. Żeby nie dopuścić do takiego ułożenia, należy umieścić między kolanami małą poduszkę. Jej zadaniem jest wyrównanie poziomu między obiema kończynami, a miednicą. To w efekcie pozwoli na uchronienie endoprotezy biodra przed ewentualnym zwichnięciem. Poza tym istotne jest, aby zadbać o lekkie zgięcie w stawie biodrowym, podobnie jak w stawie kolanowym. Jego zadaniem jest zapewnienie rozluźnienia całego ciała.